nauczyciel wspomagający pomocy

Zaloguj się aby móc pisać na forum. Jeżeli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Link to tego postu 15 sty 13

Witam wszystkich jestem tu nowa i bardzo proszę o pomoc moderatora jak i innych użytkowników . Mam syna 5 l. autyzm wczesnodziecięcy , od września uczęszcza do zerówki w szkole masowej i zostanie tam jeszcze rok . Psychiatra tydzień temu wydał nam zaświadczenie że Syn wymaga pomocy nauczyciela wspomagającego i złożyłam je już do PPP i tam mają mi to wpisać do orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego . Szkoła z uwagi na owe orzeczenia które posiada , zapewniła mu tylko 2 godz. w tyg. reedukacji z czwórką innych dzieci i jedną godz. z psychologiem . Po tym prawie półroczu widać że brakuje mu pomocy , jego książka jest prawie pusta ,choć ten sam materiał przerabiał z panią od SUO i tam wszystko zrobił z jej pomocą . Muszę podjąć wobec tego walkę o tego nauczyciela . Z tego powodu mój post . Czytając wcześniejsze posty zobaczyłam że pomagacie w utworzeniu odpowiedniego pisma do danej sytuacji . A moja sytuacja jest trudna . Już ją w skrócie opiszę : Mieszkamy na terenie gminy sąsiadującej 4 km. od nie dużego miasta . I do tego miasta dziecko zostało przyjęte . Złożyłam tam dokumenty ( wraz z meldunkiem tymczasowym w tym mieście ) z tego względu że w naszej gminie ( znaczy się wsi ) szkoła nie tworzy klas integracyjnych , nie mają psychologów i tym bardziej logopedy . Dziecko zostało z chęcią przyjęte , tylko od razu pani dyrektor powiedziała że już nie tworzą nowych klas integracyjnych , te co powstały to będą a nowych nie będzie (był nawet artykuł w prasie ) . Bardzo liczyłam na tą klasę choć wiedziałam że kiedyś tworzyli je dopiero od pierwszej klasy . Nie mam wyjścia muszę walczyć o tego nauczyciela . Kubuś naprawdę wysokofunkcjonuje , dlatego bardzo proszę o pomoc bo ja nie wiem jak do tego podejść , jestem nogą w pisaniu wszelkiego rodzaju pism . A jeszcze jedno pani dyr. PPP powiedziała że miasto na 99% się nie zgodzi bo w tym mieście jest szkoła specjalna i tam są warunki dla autystów .Ale kazała walczyć i ja widzę że on polubił tą szkołę , z chęcią tam chodzi . MA PRAWO CHODZIĆ DO SZKOŁY OGÓLNODOSTĘPNEJ !!! Prawda ???

Link to tego postu 16 sty 13

Prawda :)

co do wysyłania dziecka do szkoły specjalnej - tylko rodzice podejmują decyzję o typie edukacji. Nie poradnia, nie dyrektor szkoły. Może jednak Pani zabezpieczyć się przed takimi sugestiami zabiegając w poradni o wpis w orzeczeniu, że dla dziecka najlepsza będzie klasa masowa/ integracyjna. W poradni zgodnie z przepisami muszą wpisać w orzeczenie 2 formy edukacji.
Od początku, bo trochę nie rozumiem całości sytuacji.
Czy syn chodzi do szkoły obwodowej zgodnie z adresem zameldowania? Czy placówka, do której uczęszcza jest "docelowa"?
Generalnie nie wiem, czego się Pani obawia? Dziecko zostało przez szkołę zgłoszone do Systemu Informacji Oświatowej, gmina dostaje subwencję, więc pieniądze na nauczyciela wspomagającego powinny się znaleźć.
Tu ma Pani wzór pisma, z paragrafami, w trochę innej sprawie, ale zaburzenie to samo, więc dużo może Pani wykorzystać: http://www.abcd.edu.pl/index.php/forum/topic/61?limit=10&offset=20

Ważne: rozmawiać to trzeba najpierw z nauczycielkami i dyrekcją placówki. To one muszą być przekonane, że potrzebny jest nauczyciel wspomagający, nie z winy ich czy dziecka, z niczyjej winy, po prostu w tak licznej klasie dziecko z taką diagnozą gubi się bez wsparcia. Dyrektor placówki musi być przekonanym, bo to on formalnie wnioskuje o zatrudnienie nauczyciela wspomagającego..

Link to tego postu 17 sty 13

Właśnie o to chodzi ja nie umiem pisać zrozumiale :)postaram się napisać
Stały meldunek mamy na wsi , a dziecko zostało przyjęte do miasta do szkoły z poza naszego obwodu , i to miasto dostało subwencje , a nie gmina do której wieś należy . w styczniu rok temu załatwiłam synowi u rodziny z tego miasta meldunek tymczasowy , bo chciałam by dostał się do przedszkola integracyjnego bo w tym mieście było . Jednak go nie przyjeli i dlatego zapisałam go do szkoły do tego miasta . I tam się dostał . I problem mam taki że mogą mi odmówić nauczyciela wykręcając się że mamy stały meldunek w gminie a nie u nich w mieście . I mam pytanie czy mogą nam kazać odejść ze szkoły skoro go już przyjeli . A przecież wiedzieli że stały meldunek mamy gdzie indziej , bo wszystkie orzeczenia mamy na stałym meldunku .
Chciałam napisać krótko i zwięźle a wyszło jak zawsze :)

Link to tego postu 18 sty 13

Jeszcze raz, czy placówka do której chodzi dziecko jest szkołą obwodową ze względu na aktualny (czasowy) adres zamedowania?
Jeżeli tak, to trudno będzie dziecko usunąć.

O nauczyciela wspomagającego proszę wystąpić, nie bać się kwestii meldunkowych, bo gmina, w ktorej dziecko chodzi do szkoły dostaje subwencję. Zniknie dziecko to zniknie "roszczeniowa" mama, ale zniknie też 50 tyś. rocznie z kasy gminy...

Link to tego postu 18 sty 13

Tak ,szkoła do której syn uczęszcza jest placówką obwodową do naszego tymczasowego miejsca zameldowania .

Link to tego postu 19 sty 13

To proszę złożyć wniosek o zatrudnienie nauczyciela wspomagającego i czekać na odpowiedź. Jeżeli dziecko przejawia zachowania trudne, to proszę też to zaznaczyć, podkreślając, że obecność drugiej osoby dorosłej w klasie wpłynie pozytywnie na edukację wszystkich dzieci, nie tylko autysty.

Link to tego postu 19 sty 13

Dziękuję za odzew :-) złożę wniosek jak najszybciej się da . Tylko mam takie pytanie będę pisać wniosek na wzór z tego linka którego mi podaliście . Tylko nie wiem czy ja również mam wysyłać do tych pięciu osób co tam są podane ? I jakie mam załączniki dać, tylko orzeczenie ? Bo ta kopia pisma DZSE-2-EN-523-15/11 chyba mnie nie dotyczy .

Link to tego postu 19 sty 13

orzeczenie + ewentualne opinie specjalistów (najlepiej z państwowych placówek), że dziecko potrzebuje wsparcia w szkole

Link to tego postu 14 lut 13

Witam.Mam problem.Mój syn ma orzeczenie o niepełnosprawności i opinie o wczesnym wspomaganiu rozwoju.Obecnie chodzi do zerówki w szkole masowej.Jak zaczynał bardzo chciałam aby on miał nauczyciela wspomagającego ale niestety oświata w mojej gminie się nie zgodziła gdyż sugerowała się tym że powinniśmy go wysłać do szkoły integracyjnej.Zaoferowali nam dowozy do tej szkoły ale się nie zgodziliśmy gdyż syn musiałby wstawać o 5,30 bo ten autobus byłby u nas o 6.30.Chyba jest jasne że dziecko 5 letnie miałoby problem aby wstać.W tym roku skończy 6 lat i napewno będzie chodził do zerówki jeszcze raz.Co mam zrobić aby miał od września nauczyciela wspomagającego?

Link to tego postu 15 lut 13

Teraz będzie trzeba zrobić nowe orzeczenie, bo obecne jest wydane do konca zerówki. Może Pani wystąpić o orzeczenie na rok lub na cały etap edukacyjny (klasy 1-3). Proszę dołożyć wszelkich starań, aby poradnia wpisała, że syn wymaga indywidualnego wsparcia osoby dorosłej podczas zajęć edukacyjnych. Do poradni będzie szła Pani z dokumentacją/ opiniami od terapeutów, specjalistow pracujących z dzieckiem. Oni też mogą wpisać takie zdanie.
Taki wpis w orzeczeniu jest pomocny, ale nie jest konieczny, aby uzyskać zatrudnienie nauczyciela wspomagającego (w prawie oświatowym nie ma funkcji asystenta/ cienia). Tak naprawdę o konieczności zatrudnienia dodatkowej osoby musi być przekonany dyrektor placówki, bo to on o to wnioskuje do organu prowadzącego.
Jak przekonać dyrektora? Najlepiej na piśmie, argumentując m.in., że dodatkowy nauczyciel podniesie komfort nauki wszystkich dzieci, nie tylko tego niepełnosprawnego.