Reklamy telewizyjne i radiowe każdego dnia atakują nas informacjami na temat konieczności suplementowania magnezu. Ile jest w tym prawdy i czy rzeczywiście niemal każdy z nas cierpi na poważne niedobory tego ważnego pierwiastka? Czy warto brać suplementy magnezu? Rozwiewamy wątpliwości na temat suplementacji magnezu – dzięki temu wkrótce zdobędziesz solidną wiedzę na ten temat!

Magnez jest niezwykle istotny dla funkcjonowania całego organizmu. Wpływa na niemal trzysta procesów biochemicznych, więc łatwo sobie wyobrazić, że jego niedobory mogą w istotny sposób zaburzyć nasze funkcjonowanie. Magnez pełni dwie kluczowe role. Po pierwsze, wpływa na układ nerwowy, dbając nie tylko o naszą koncentrację, pamięć i zdolności intelektualne, ale też zapewnia nam pozytywne, stabilne samopoczucie na co dzień. Druga ważna rola magnezu to jego wpływ na to, abyśmy mogli przyjmować wszystkie cenne składniki z pożywienia – nie tylko makroskładniki, takie jak białko, węglowodany czy tłuszcze, ale też witaminy i minerały. Dzięki temu magnez sprawia, że nasz organizm jest dobrze odżywiony, a niedobory magnezu mogą doprowadzić do innych, groźnych dla zdrowia niedoborów.

Magnez pełni też wiele innych funkcji, między innymi wpływa na układ odpornościowy, trawienny, zapobiega nieprzyjemnym skurczom łydek i powiek. Jego niedobory są szybko odczuwalne, jednak warto wiedzieć, że dostarczenie odpowiedniej ilości magnezu wraz z dietą jest bardzo proste. Wystarczy spożywać produkty, które są popularne w naszej diecie, aby każdego dnia dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią dawkę magnezu. Jeśli jednak widzisz, że pomimo zdrowej diety dokuczają Ci skurcze czy brak koncentracji, warto sięgnąć po suplementy z magnezem.