Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem lub z suplementacją, często popełniają wiele rażących błędów. W efekcie stosowanie suplementów diety może nie przynosić pożądanych efektów lub – co gorsza – może okazać się niebezpieczne dla organizmu. Dowiedz się, jakie są podstawowe błędy suplementacyjne osób początkujących i upewnij się, że nie popełniasz żadnego z nich.

Jednym z największych błędów w suplementacji jest brak określenia konkretnych celów, które chcemy osiągnąć. Skutek tego jest taki, że każdego dnia przyjmujemy jakąś porcję suplementów, nie dbając o to, czy rzeczywiście są one efektywne. Pamiętaj, że suplementy stosowane są jako wsparcie organizmu w osiągnięciu jakiegoś celu – na przykład pozbycia się zbędnych kilogramów lub też w zbudowaniu większej masy mięśniowej. Z tego powodu warto na bieżąco kontrolować, czy dane suplementy diety przybliżają nas do założonego celu.

Kolejnym błędem w suplementacji początkujących jest stosowanie suplementów diety jako zamiennika zdrowej, racjonalnej diety. Pamiętaj, że prawidłowe odżywianie jest niezbędne do zdrowego funkcjonowania organizmu, a suplementy mają być jedynie dodatkowym wsparciem. Nie ulegaj więc iluzji czy obietnicom producentów i postaraj się o prawidłowe zbilansowanie diety, a suplementacją uzupełnij te substancje, których ewentualnie zabraknie w Twoim menu lub wybierz suplementy, które mają przybliżyć się do osiągnięcia Twoich celów treningowych.

Kolejnym, bardzo często popełnianym błędem, jest sugerowanie się tym, jakie suplementy przyjmują inne osoby. To, że Twój kolega stosuje BCAA czy takie suplementy jak kreatyna i beta-alanina nie oznacza, że będą one dobre dla Ciebie. Być może powinieneś wybrać odżywki białkowe i spalacze tłuszczu – o wiele lepiej jest skonsultować się z dietetykiem niż naśladować suplementację kolegów lub przypadkowych osób z internetu.

Jak widzisz, istnieje przynajmniej kilka błędów suplementacyjnych, które są bardzo często popełniane przez osoby początkujące. Unikaj ich, a Twoja suplementacja przyniesie oczekiwane efekty!