Choć dobrze dobrana suplementacja, dopasowana do celów treningowych i rozwojowych, jest niezwykle istotna w ich realizowaniu, wiele osób nadal wierzy w mity na temat suplementacji. Są one szczególnie częste wśród tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Jakie są największe mity na temat suplementacji?
Pierwszym, bardzo często spotykanym mitem, jest wiara w to, że suplementy diety nadają się tylko i wyłącznie dla kulturystów. Jest to oczywisty mit – zdrowa suplementacja jest doskonały uzupełnieniem dla zbilansowanej diety, w której może brakować pewnych składników odżywczych. Dobrym przykładem jest dieta wegańska, w której niezbędna jest suplementacja witaminy B12 – witamina B12 występuje wyłącznie w produktach odzwierzęcych, dlatego nawet zdrowa dieta roślinna wymaga stosowania suplementu. Warto zadbać o to, aby dostarczyć swojemu organizmowi witaminy z grupy B.
Kolejny mit dotyczy tego, że zdrowe odżywianie może zastąpić suplementację. Dla przykładu kulturysta, który waży 110 kilogramów, ma duże zapotrzebowanie na białko. Tak duże, że trudno uzupełnić je przy pomocy tradycyjnej diety,. Wtedy niezbędne jest sięgnięcie po odżywki białkowe, które pozwolą na uzupełnienie potencjalnych niedoborów i sprawią, że duża ilość mięśni otrzyma wszystkie niezbędne aminokwasy i proteiny. Odżywki białkowe to dość szeroki temat, jednak stosowane z rozwagą potrafią zdziałać prawdziwe cuda.
Największy mit dotyczy jednak tego, że samodzielny dobór odpowiedniej suplementacji jest bardzo prosty. Kierowanie się opiniami z internetu oraz tym, jakie suplementy stosują nasi znajomi, może doprowadzić do tego, że suplementacja nie przyniesie żadnych efektów. Wbrew powszechnym opiniom dobór suplementów może być problematyczny, dlatego warto skonsultować go z doświadczonym dietetykiem lub trenerem, który doradzi nam, jakie suplementy diety będą dla nas najlepsze.
Jak widzisz, mitów na temat suplementacji jest wiele, a co gorsza – są one niesamowicie popularne wśród osób, które trenują. Warto mieć świadomość, że tego rodzaju poglądy mogą w pewnym stopniu dotyczyć również nas i zapobiegać temu, aby popełniać błędy suplementacyjne.